Laima Jansone un ''Austras koks''

Laima Jansone (Latvija, kokle)
Koklētāju kopa ''Austras Koks''

27. jūnijā plkst. 19.00, Rīgas Sv. Pētera baznīcā

Izcilā koklētāja Laima Jansone ir Latvijā vispazīstamākā tautas mūzikas pārstāve, kuras vārds izskanējis arī tālu pasaulē. Laimas Jansones rokās senais latviešu instruments kokle atdzīvojies jaunās skaņās. Spēlējot kopā ar dažādu žanru mūziķiem – sākot ar popa un roka, beidzot ar džeza un akadēmiskās mūzikas pārstāvjiem, Laima ir pierādījusi, ka etnogrāfiskā kokle var skanēt ļoti mūsdienīgi. Mūziķe domā, ka varbūt tieši šī starpžanru sadarbība palīdz kokli gan ieraudzīt jaunā kvalitātē, gan apjaust, ka ar šo instrumentu var spēlēt ļoti dažādu mūziku, ka tai ne vienmēr jābūt tradicionālai un ar priekšstatiem apaugušai.
Tomēr, Laima Jansone iet ne tikai celmlauža ceļu, bet savā radošajā būtībā tiecas pēc pirmsākuma – tīrās un neatdarināmās skaņu pasaules, ko spēj uzburt vien kokles dvēsele. ''Tas ir līdzsvara punkts, ko es tagad meklēju. Tā ir atgriešanās atpakaļ pie sevis... Tas ir brīdis, ko tu velti tikai un vienīgi sev, lai pēc tam atkal būtu pilnvērtīgs un spējīgs iet uz priekšu,'' atklāj Laima.

Savu pirmo solo programmu ''Ad Lucem'' festivālā Laima Jansone sniedza 2010. gadā Vecgulbenes muižā, vēl pirms plašās popularitātes, ko aizsāka viņas albuma ''Sidrabs'' iznākšana. Kādā intervijā viņa stāsta: ''Viena no pieredzēm man bija pirms vairākiem gadiem Introvertās mūzikas festivālā, vienā no pirmajiem solo koncertiem. Viss koncerts tika spēlēts bez pārtraukuma un bez aplausiem pa vidu. Tās bija 60 minūtes tīras skaņas. Ļoti meditatīvas, klusinātas, iekšējas skaņas. Brīdī, kad tas beidzas, ir tāds pārdzīvojums! Tu esi bijis tajā klusumā, koncentrējies, gan kā spēlētājs, gan klausītājs, un kaut kas ir mainījies! Tā ir mūzikas terapija. Tu pat nevari pateikt – kas, bet kaut kas ļoti būtiski ir mainījies tevī pašā...''

Šogad ''Ad Lucem'' festivālā Laima Jansone muzicēs kopā ar pašas izveidoto koklētāju kopu ''Austras Koks'', kas savu pirmo publisko uzstāšanos piedzīvoja Rubenes Luterāņu baznīcā 2016. gada 18. decembrī. Latviešu mitoloģijā Austras koks simbolizē saules ceļu un saikni ar garīgumu, tas ir kustības un dzīvības simbols, kas savieno ar dievu, dod spēku un padomu. Austras koka saknes saistīja ar pazemes pasauli, stumbru ar dzīvo passauli, koka lapotni ar debesu pasauli. Austras koka lapas bija no sudraba, saknes no vara, bet zari no zelta. Šo spēku ''Austras Koka'' mūziķi smeļas kokles skaņās un nodod klausītājiem.

Lapas izstrāde balstīta uz Joomla!® un Crosstec