Bahs un Krētas Lira

Jorgs Kaloudis: (Yiorgos Kaloudis, Grieķija, čells, klasiskā Krētas lira, balss, elektronika)

26. jūnijā plkst. 19.00, Rīgas Sv. Pētera baznīcā

Programmas emocionālais dziļums, atmosfēriskais skanējums un improvizācijas brīvība atklāj jaunu skaņu horizontu, kas aizved klausītāju Krētas skaņutelpai raksturīgajā noskaņā, klusuma un laika neierobežotībā. Jorgs Kaloudis ir pirmais mūziķis, kas uz grieķu tradicionālā instrumenta ieskaņojis klasisko mūziku. Speciāli festivālam gatavotajā programmā skanēs J.S.Baha svītas Krētas liras skanējumā, kā arī Kalouda skaņdarbi un improvizācijas no viņa diskogrāfijas un vēl neatskaņotiem opusiem. Apvienojot savu oriģinālo čella un Krētas liras spēles meistarību ar izpildījuma laikā veikto ieraksta tehniku, Kaloudis veido īpašu instrumentu tembru saskaņu un harmonisko arhitektūru ar klasiskās, ambientās un pasaules mūzikas ietekmēm, paplašinot abu instrumenta izteiksmības robežas.

Jorgs Kaloudis (1973) ir čellists, Krētas liras spēles un improvizācijas meistars, komponists un ierakstu kompānijas DNA Classical Label producents. Dzimis Atēnās, Grieķijā mūziķu ģimenē, Jorgs Kaloudis apguva Krētas liru ļoti agrā vecumā un turpināja ģimenes tradīcijas, būdams ceturtās paaudzes Krētas liras spēlētājs. Profesionālās studijas čella spēlē turpinājās Atēnu konservatorijā, kuru viņš absolvēja ar izcilību. Fulbraita fonda piešķirtā stipendija viņam nodrošināja iespēju turpināt studijas Losandželosā pie Teda Grīna (Greene), apgūstot kompozīciju un improvizāciju, kas vēl vairāk paplašināja viņa čella spēles novatoriskās metodes. Kaloudis regulāri uzstājas visā pasaulē gan klasiskās, gan džeza mūzikas laukā, ir koncertējis Anglijā, Skotijā, Velsā, Krievijā, Francijā, Vācijā, Austrijā, Spānijā, Portugālē, Beļģijā, Kiprā, Nīderlandē, Šveicē, Čehijā, Austrālijā. ASV un Kanādā. Viņš ir biežs viesis daudzos nozīmīgos mūzikas festivālos, piemēram, Ņujorkas Fringe festivālā, Romas Biennālē, Mančestras Džeza festivālā, piedalās daudzos skatuves uzvedumos, filmu un skaņu ierakstos, kā solists sadarbojas ar starptautiskiem orķestriem, tostarp Sanktpēterburgas un Kipras simfoniskajiem orķestriem, Saloniku Nacionālo simfonisko orķestri un Karalisko Skotijas Nacionālo orķestri. Kopš 2014. gada Kaloudis māca čella spēli Atēnu konservatorijā Atēnās.

Viņa solo diskogrāfiju veido trīs albumi: ''Patiesība'' (2005), ''Uz vēja'' (2009) un ''J.S. Baha Čello svītas Krētas lirai'' (2016). Pēdējais albums ir īpašs ar to, ka pirmo reizi uz grieķu tradicionālā instrumenta tika ieskaņota klasiskā mūzika. Lai interpretētu vienu no svarīgākajiem J.S.Baha darbiem, Jorgs Kaloudis, pateicoties savai krētieša izcelsmei un tehniskajām zināšanām par čellu, izveidoja novatorisku instrumentu – pievienoja tradicionālajai trīs stīgu Krētas lirai ceturto, zemāko C stīgu. Rezultāts ir pārsteidzošs, jo šīs liras skanējums rada iespaidīgu un unikālu raksturu Baha darba interpretācijai, akcentējot instrumenta senās attiecības ar tā mazbērnu – čellu. Izpildījumā ievērotas Baha darba autentiskās tonalitātes. Darbs pie šī projekta ilga 12 gadus, veicot pamatīgus pētījumus. Tas liecina par mūziķa aizrautību, apņēmību un atklāj viņa atšķirīgo pieeju mūzikai un tradicionālās Krētas liras spēlei. Pats mākslinieks par savu J.S.Baha Čella svītu pārlikumu saka: "Esmu izdzīvojis ilgu ceļojumu 12 gadu garumā, pētot brīvību, iedvesmu, spontānu improvizāciju, piedzīvojis patiesības un prieka mirkļus, studējot un praktizējot visas čella svītas. Es paļāvos uz spēcīgu intuīciju, kas mani veda pareizajā virzienā, mūzikas un instrumenta skaistuma iezīmētā. Krētas liras skaņa, vibrācijas, bagātīgo harmoniju dziļums, melodiskās līnijas, akordi un tembri atklāja J.S. Baha darba dievišķo skaistumu, radot skaņas senatnīguma kvalitāti un dārgo Egejas jūras klusumu manām sajūtām."

Informācija: www.yiorgoskaloudismusic.com

Lapas izstrāde balstīta uz Joomla!® un Crosstec