Koncertuzvedums „Pa dzintara ceļu... / Songs Along the Amber Road”

> Tuvākās izrādes (aktuālā informācija) >


Pasaules mūzikas ansamblis „TālaMana”:

  • Laila SALIŅA (Latvija / ASV, balss, ģitāra, kokles),
  • Džims MATUS (Jim MATUS, Polija / ASV, grieķu lauta, ģitāra),
  • Šeins ŠANAHĀNS (Shane SHANAHAN, Īrija / ASV, sitaminstrumenti),
  • Timo VĒNENENS (Timo VÄÄNÄNEN, Somija, kanteles).


  Mūziķi no vairākiem kontinentiem ar dažādu etnisko izcelsmi un muzikālo pieredzi satikušies unikālā projektā - aizraujošā muzikāli teatrālā ceļojumā pa leģendām apvītajiem dzintara tirdzniecības ceļiem no Baltijas jūras krastiem, cauri Centrālajai Eiropai uz Vidusjūru, līdz pat senajai Ēģiptei.
Koncertos skanēs oriģinālmūzika, improvizācijas par senām tautu melodijām un mūsdienīgi aranžējumi – no dziļi liriskām baltu dziesmām līdz kaislīgi dedzīgiem Vidusjūras ritmiem un orientālām noskaņām, instrumentālā mūzika un dziesmas dažādās valodās – latviešu, poļu, ungāru, vācu, itāļu, grieķu un arābu.
  Projekts „Pa dzintara ceļu...” sasaucas ar slavenā Zīda ceļa (Silk Road Ensemble) projekta ideju, kas kļuvis par sinonīmu Tuvo Austrumu un Āzijas tautu seno kultūru tradīciju saiknēm, un viens no šī projekta dibinātājiem un pasaulslavenā čellista Jojo Ma (Yo-Yo Ma) līdzgaitniekiem – izcilais sitaminstrumentālists Šeins Šanahāns (Shane Shanahan, ASV) – ir arī koncertuzveduma „Pa dzintara ceļu...” veidotājs. Sensenais dzintars – ziemeļu zelts, no senču senčiem pazīstams un tomēr neizdibināts. Kas ir tās maģiskās īpašības, kas jau tūkstošiem gadu padarījušas to par iekārotu dārgakmeni, rosinājušas dzintara tirdzniecības ceļus no Baltijas jūras krastiem līdz pat senajai Ēģiptei, iedvesmojot arī mītu un leģendu rašanos?
  Mūzikā, ko ansambļa dalībnieki rada speciāli šai programmai, katrs skar savu dziļāko un personīgāko dzintara stīgu. Šim muzikālajam ietērpam vienlaicīgi cauri vijas stāstījums par Dzintara ceļu – ar mītu un leģendu elementiem, senām teikām, vēstures liecībām un dzeju, kas sniedz klausītājiem iespēju iedziļināties Dzintara āderes plašajās tēmās. Dzintars no senās valūtas pārtop "kultūras valūtā" – kā simbols mūsdienu identitātes izjūtai Eiropā un ārpus tās, un reizē kā vēsturisks un ģeogrāfisks atskaites punkts, caur kuru izzināt dažādo kultūru daudzveidības skaistumu.
  Programmas veidošanā katrs dalībnieks bagātina šo sadarbību ar savu neatkārtojamo un radošo pienesumu:

  • ansambļa kodols ir latviete Laila Saliņa (Latvija un ASV) – dziedātāja, aranžētāja, ģitāras un kokļu spēlētāja, kura ir specializējusies dažādu mūzikas žanru saliedēšanā (tautas mūzika, kamermūzika, opera, džezs, tango), uzstājusies Eiropā un ASV, vairāku oriģinālprogrammu un CD autore. Laila Saliņa ir unikāli piemērota šim projektam ne tikai viņai raksturīgā dziedājuma un balss tembra, bet arī  izcilo svešvalodu zināšanu dēļ, gan runājot, gan dziedot.  Latvijā programmas stāstījuma daļa tiks pasniegta latviešu valodā, citur Eiropā, kā arī ASV, to var piedāvāt gan angliski, gan vāciski pēc vajadzības, jo dziedātāja Laila Saliņa šīs valodas labi pārzina.
  • poļu izcelsmes mūziķis Džims (Jakša) Matus (Jim Matus, Polija / ASV) – komponists, aranžētājs un producents, grieķu lautas un ģitāras spēlētājs, speciālizējies pasaules mūzikā un improvizācijā, ieguvis starptautisku atzinību ar Tuvo Austrumu fusion mūzikas eksperimentiem, viņa producētais albums „Ishq” tika nominēts Gammy balvas Pasaules mūzikas kategorijā. Viņš sadarbojies ar tādiem mūziķiem kā  Dons Čerijs (Don Cherry), Entonijs Džeksons (Anthony Jackson), Persijs Džons (Percy Jones), bungu guru Deivs Vekls (Dave Weckl) un daudziem citiem.

Laila Saliņa un Džims Matus jau ilgi nodarbojas ar Dzintara ceļa projektam radniecīgām idejām pasaules mūzikas fusion projektā Mawwal, iedzīvinot arī orientālas mūzikas nokrāsas latviešu balādēs un dzīru dziesmās (albumā „Saskandinot“). Viņu kopējais projekts – ansamblis TālaMana (vārda „tāla“ nozīme sanskritā  ir „kompozīcijas ritmu plūsma“) apvieno mūziķus no vairākām Eiropas valstīm un atspoguļo mūsu kopējās indoeiropiešu saknes gan nosaukumā, gan mūzikā.

  • īru izcelsmes mūziķis Šeins Šanahāns (Shane Shanahan, ASV) – izcils sitaminstrumentālists, kurš ir izkopis savu unikālo un augsti novērtēto spēles stilu, apvienojot pieredzi džeza un roka žanros, kā arī Rietumu mūzikā ar bungošanas tradīcijām no visas pasaules. Viņa interese par citām kultūrām rosināja papildināt prasmes Turcijā, Indijā, Tadžikistānā un citās valstīs. Šeina dažādu spēju retais kopums piesaistīja pasaulslaveno čellistu Jojo Ma, kad viņš 2000. gadā veidoja  Silk Road Ensemble. Šī ansambļa radīšanā Šeinam bija svarīga loma, un vēl joprojām plecu pie pleca ar Jojo Ma leģendārā ansambļa sastāvā viņš regulāri koncertē Ziemeļamerikā, Eiropā un Āzijā, uzstājoties kopā ar tādiem mūziķiem kā Filips Glāss (Phillip Glass), Alisone Krauze (Alison Krauss), Sandīps Das (Sandeep Das), pieminot tikai dažus.
  • somu mūziķis Timo Vēnenens (Timo Väänänen, Somija) latviešu klausītājiem ir pazīstams jau vairāk nekā 10 gadus – viņš spēlē akustiskās un elektriskās kanteles, sākot no maziem tradicionālā instrumenta modeļiem līdz pat modernizētai 39-stīgu elektriskai versijai. Timo ir koncertējis vairāk nekā divdesmit valstīs Eiropā, ASV un Āzijā. Viņš ir piedalījies aptuveni 20 albumu ieskaņojumos, izdoti arī trīs viņa solo albumi. Viņš ir lektors Sibēliusa Mūzikas akadēmijas Tautas mūzikas katedrā Helsinkos. Somijas Mākslas padome ir piešķīrusi Timo Vēnenenam piecu gadu dotāciju radošam darbam.

TālaMana - foto

 

Informācija par māksliniekiem:

Laila Salins: www.lailasalins.com
Shane Shanahan: www.shaneshanahan.com
Timo Väänänen: timo.maanite.fi
Jim Matus: www.jimmatus.com
TālaMana: www.lailasalins.com/TalaMana.html

 

Lapas izstrāde balstīta uz Joomla!® un Crosstec